top of page
Vyhledat

Omyvatelná barva na zeď. Ano nebo ne?

  • Obrázek autora: Zuzana Horáková
    Zuzana Horáková
  • 6. 10. 2023
  • Minut čtení: 3

S úsměvem na ně vzpomínáme z období školních lavic, kdy jsme jako žáci za drobné prohřešky po škole myli stěny. Často se nás na ně ptají i dnes zákazníci, kteří si přejí předejít domácím malérům. Zvažte pro a proti a rozhodněte se s námi, zda i do současnosti patří omyvatelná barva.





Omyvatelné barvy na zeď včera a dnes

Prvně si s námi můžete udělat malý test: Máte děti? Neradi se v kuchyni držíte při zemi? Věříte, že život je skvělý v obklopení čtyřnohých lásek? Užije vás na koníčky, u kterých se můžete umazat? Pokud jste alespoň jednou odpověděli "ano", pak by vám mohl ulehčit život omyvatelný nátěr na stěnu. A proč? Protože pocit, že můžete zhřešit a dostat druhou šanci, je fantastický.

Díky technologickému pokroku se tak dnes již nemusí jednat o tlustou syntetickou vrstvu, ale o od obyčejné barvy nerozeznatelnou, stejně natónovanou barevnou tenkou vrstvu nátěru.

Omyvatelné barvy na zeď zkrátka mají svůj půvab i využití. Odpustí vám vaše omyly, ale hodí se opravdu všude? Odpověď zní: Ne tak docela. I když i výrobci interiérových barev překonávají sami sebe a každý rok můžeme na trhu najít lepší a lepší výrobky, nejsou všespásné. Omyvatelná barva na zeď je přímo mistrovským komplicem pro prostory, pro něž určíme poněkud rustikálnější pojetí. Sklep, garáž, chodba, venkovní kuchyně, prostor pro kola, části gastro provozů, a podobně. Poměrně důležitým bodem poslední věty je totiž slovo "část". Omyvatelný nátěr na stěnu totiž propůjčí vlastnosti, které přijdou vhod, ale vezme si i něco na oplátku. V tomto případě je to kvůli složení barvy bohaté na polymerní pojiva částečná ztráta přirozené prodyšnosti zdi, která se vám v čase může vymstít. Ty nejkvalitnější barvy tohoto typu sice určitou prodyšnost slibují, ale každý prostor má jiné vlastnosti a jednou z odvrácených stran omyvatelných nátěrů je riziko, že stěna přijde o svou přirozenou prodyšnost. Omyvatelný nátěr rovněž nedoporučujeme do už tak vlhčích prostor - zpravidla se jedná o přízemní patra starších bytových domů, nebo starších rodinné domy se silnými zdmi.


Omyvatelná barva na zeď do koupelny tedy zní jako vyřešení spousty problémů několika tahy, nicméně zrovna zde voděodolný nátěr nedoporučujeme. Je totiž potřeba respektovat hydrofobní vlastnosti stěn natřených omyvatelnou barvou. Co to znamená? Že pokud nátěrem zamezíme tomu, aby zeď "dýchala", s čímž počítá každá (i koupelnová) stěna, vlhkost se může kondenzovat, srážet a skupit jinde v místnosti a odvděčit se plísní.

Zde platí, že paro-propustný nátěr jednou za dva až tři roky je naprosto optimální řešení. A tam, kde máte strach o vodou postříkané stěny, máte přeci obklady a silikon, je to tak?




Omyvatelný nátěr do kuchyně?


Ano, proč ne. Doporučujeme natřít nátěrem jednu ze stěn, z výše uvedených důvodů nikoliv všechny. Zároveň volte z barev, které naleznete v každé specializované prodejně, ty kvalitnější. Složení bývají různá a zatímco u některých typů barev není cena/kvalita až tak podstatná, u těch omyvatelných platí, že více bývá více.


Malíři Raz dva doporučují: Čím dál častěji se setkáváme s požadavkem na výmalbu omyvatelnými produkty na stěně za sporákem, případně i pod (za) celou kuchyňskou linkou. Mnoho lidí jej využívá raději, než kachličky, jejichž spáry se obtížně čistí od mastnoty, nebo sklo, které bývá potřeba vyříznout na míru a je poměrně drahé. Tomuto řešení dáváme palec nahoru, jelikož je právě toto místo v domácnosti nejvíce zatížené mastnými výpary, které lze z omyvatelného nátěru po vaření jednoduše setřít jemnou stranou houbičky s jarem.


A jak vlastně nátěr mýt? Vždy dbejte na čistotu. Tedy - čistá voda s běžným čistícím prostředkem, jako je Jar, čistý pevný (ideálně bavlněný) hadřík, nebo jemná strana klasické kuchyňské houbičky. Každá stěna má totiž drobné nerovnosti a kdybyste se do nich pustili například hrubou stranou houbičky, či výrazně barevným měkkým hadrem, hrozí, že by se jednotlivá mikrovlákna za tyto drobné nerovnosti zachytávaly a na stěně zbytečně zůstávaly.


A poslední tip na závěr? Většina omyvatelných barev je po uschnutí lehce lesklá. Nepředstavujte si, že ji tedy jen tak "rozmažete do ztracena" na jedné ze stěn. Doporučujeme vždy natřít buďto celou stěnu, přechod vést rovně, či jej podpořit nějakým dalším prvkem - třeba policí nebo barevnou linkou.




 
 
 

Comments


  • Twitter Clean
  • Facebook Clean

© 2023 by The Painting Company. Proudly created with Wix.com

bottom of page